У грудні 2022 року на сайті «Плетиво» вийшла стаття про виготовлення електросвічок і мініліхтарів для військових на основі тернопільської свічки. Головна перевага цих пристроїв полягає в тому, що вони можуть безперервно світити понад три місяці. Для забезпечення цілодобового освітлення в підземних спорудах нашим військовим варто виготовляти і передавати прості конструкції. Наприклад, електросвічки за версією діда Василя Мельника. В пам’ять про загиблого на війні єдиного онука, Василь Йосипович виготовляє вже п’яту тисячу електросвічок. Наразі він надає перевагу такій конструкції:
Запобіжник, як бачите, виготовлений із пивної пляшки.
Я роблю мініліхтарики з вимикачем і двома світлодіодами:
Ліхтарик такої конструкції виходить досить міцним, невеликим, зручним у використанні, зручно включається-виключається, його можна носити з собою.
Останнім часом отримав запит від військових на мініліхтарики з червоним кольором світла. Як відомо, червоне світло в темний час доби погано видно здалеку. Це забезпечує більшу безпеку для військових, оскільки ворогу важче помітити таке світло. Крім того, червоне світло допомагає легше орієнтуватися на місцевості, не осліплює, у військових не виникає відчуття потемніння в очах при його використанні.
Метою цієї статті є розібратися у виготовленні ліхтариків з червоним кольором світла для військових і орієнтуватися по цінах.
Для початку розберемося зі світлодіодами. Ось чудова картинка з сайту komcat.net.ua, де можна побачити Vf (пряме падіння напруги) для світлодіодів різних кольорів:
Якщо послідовно з’єднати дві пальчикові батарейки, то ми отримаємо напругу в три вольти. Білі та сині світлодіоди будуть справно працювати при такій напрузі. А от червоні, як ми бачимо з таблиці, не зобов'язані функціонувати у таких умовах. Хоча існують червоні світлодіоди, що працюють при трьох вольтах, я бачив такі на Розетці, але частіше за все при купівлі червоного світлодіода ви отримаєте екземпляр з прямим падінням напруги, як зазначено в таблиці, 1,8–2,1 вольта. Для нормального функціонування такого світлодіода при напрузі в три вольта потрібно послідовно зі світлодіодом підключати струмообмежувальний резистор. Розрахувати його опір можна, наприклад, на цій сторінці, де також можна ознайомитися з відповідною теорією.
Ось одна з моїх версій мініліхтарика з червоним світлом, що використовує вимикач і обмежувальний резистор:
Світлодіоди з’єднані паралельно, а єдиний струмообмежувальний резистор розрахований за допомогою цього калькулятора.
Очевидний мінус цієї конструкції — час роботи. Оскільки одночасно світять чотири світлодіоди, таку конструкцію навряд чи можна рекомендувати для безперервного цілодобового освітлення. Також потрібно враховувати, що така конструкція на чотирьох світлодіодах світла дає небагато. А якщо збільшити кількість світлодіодів, відповідно, зменшиться час роботи мініліхтарика. Цей виріб — одноразовий: коли батарейки розрядяться, його доведеться викинути, а шкода, адже там є і вимикач, і світлодіоди.
Тому пропоную ще одну версію мініліхтарика з червоним кольором світла: бокс для батарей, п’ять світлодіодів, вимикач.
Переваги очевидні: батарейки можна легко замінити, при такій кількості світлодіодів можна спробувати не встановлювати струмообмежувальний резистор, а конструкція дає трохи більше світла.
Далі про витрати.
Я не отримую кешбеків від AliExpress чи продавців і не займаюся рекламою. Мої посилання лише інформативні. Де сам купую сьогодні — ті посилання і надаю. Якщо ціни зростуть, шукатиму інші варіанти.
Тримач (холдер) для двох пальчикових великих батарейок АА. 10 тримачів — 127 гривень. Наприклад, тут
Вимикачі, які я використовую в мініліхтариках, поки що виявилися найбільш надійними, якщо при пайці їх не перегрівати. 100 штук — 317 гривень. Наприклад, тут
На світлодіоди бувають знижки, можливо, краще пошукати на AliExpress перед купівлею. Щодо цін, то останній раз я купував 100 червоних світлодіодів за 77 гривень тут
Різні кольори гумок — щоб воїни легше знаходили свій ліхтарик. А ще гумки дозволяють зачепити ліхтарик за цвях або гілку, якщо потрібно, і не дають випасти батарейкам. Якщо є можливість і початкові навички користування паяльником, то виготовлення таких ліхтариків — справа нескладна. І потрібна. Бо ліхтарі на світлині вже поїхали на тестування.
Анатолій Анатолійович,
серпень 2024 року