Сьогодні у нас практична робота на тему «Умілі та не дуже ледачі руки». Іграшку, яку ми будемо робити, я побачив у якомусь журналі ще в дитинстві. Вона, відповідно, давня, але, на мою думку, цікава. Куля може бути не лише декоративною, а й стати чудовим пакуванням для невеликого подарунку. Це також може бути невеликий шкільний проєкт з розподілом ролей і задач, кресленням, аналізом алгоритму складання, презентацією процесу або результату. Команди можуть створювати кулі різних розмірів, возитися з транспортиром та здивовано дізнатися, що циркулем можна не лише кидатися.
Нам потрібні олівець, папір і ножиці. Якщо пощастить знайти, можна скористатися циркулем і лінійкою.
Починаємо. Малюємо на папері коло. Якщо немає циркуля, можна обвести склянку, пляшку або інший підходящий предмет. Рекомендую діаметр приблизно 10 см: так і зручно збирати, і куля виходить середнього розміру. Намальоване коло ділимо на п'ять рівних частин. Тим, хто знайомий з геометрією, можна згадати, що кут між осями у цьому випадку: 360/5 = 72 градуси. Можна скористатися транспортиром. У мене при діаметрі кола 5 см відстань між точками, що ділять його, склала приблизно 29 мм. Це можна перерахувати для інших діаметрів або поділити приблизно.
Кожну сторону цього п'ятикутника ділимо навпіл. У ці точки вставляємо голку циркуля і, використовуючи діаметр, що дорівнює довжині сторони п'ятикутника, малюємо кола. У результаті отримуємо фігуру у формі п'ятилисника. Якщо циркуля немає, викручуємось якось інакше.
Кожну пелюстку підрізаємо до половини, а краще трохи більше:
Це і є потрібна нам заготовка-п'ятилисник. Таких вирізаємо 12 штук. Гарно виходить, якщо заготовки одного кольору. Ефектно вигладають кулі з цупкого паперу, коли обидві його сторони - кольорові. Якщо папір не дуже цупкий, вирізати п'ятилисники можна не по одному, а відразу кілька штук одночасно.
Далі — збірка:
Проріз пелюстки «1» заготовки «А» заводимо в проріз «1» заготовки «B». Пелюстку «2» заготовки «С» надягаємо на пелюстку «2» заготовки «A», а пелюстку «3» заготовки «С» - на пелюстку «3» заготовки «B». Тим самим ми зчепили три заготовки. Вийшла «квіточка» з трьох пелюсток. Далі беремо інші заготовки і зчіплюємо з цими трьома. Коли всі дванадцять заготовок будуть зчеплені між собою, вийде кулька.
Я тут змайстрував дослідний зразок і поклав його на сканер. Вийшло не ідеально, але ідею можна зрозуміти:
Перед тим як вплести останні п'ятилисники, можна покласти в кулю невеликий сюрприз, подарунок або цукерку. Нехай той, хто буде діставати подарунок, спробує не порвати кулю, а акуратно її розплутати )
Успіхів!