Стартером цієї статті стала ось така картинка:
Дуже ефектне висловлювання.
Особисто я для себе давно вивів просте правило: чим ефектніше висловлювання, що приписується конкретному автору, тим менше шансів, що цей автор таке казав.
Тим більше, що Папа Римський – достатньо відповідальна посада, яку не займають в 20 років. Папа обирається, як правило, зі священників, що мають серйозні і вік і досвід, в тому числі і в сфері публічних виступів. Крім того, з високою вірогідністю у виступів високого рівня повинна існувати серйозна підготовча сторона, в яку можуть бути залучені інші, також високоосвічені люди.
І як така професійна по риториці спільнота як керівництво церкви так дивно поводиться з фактами? Плоди дерев – це система розмноження, а не бажання яблуні накормити абстрактних Івана і Оленку. Це на уроках біології всі вчителі розказують. А хто бачив докази, що сонце світить не просто так, а для людей на Землі? Тут вчителі фізики будуть мати сумніви. «Життя для інших – це закон природи» - досить спірний тезис, вам не здається? Це багато хто не погодиться…
Але темою нашого пошуку є серйозні джерела, які можуть підтвердити авторство цієї цитати. Я переглянув десятки сайтів, але прямого доказу авторства Папи Франциска не знайшов. Цей текст є і у релігіозних діячів і у філософських роздумах. Але все без посилань. Такий собі ланцюжок перепостів.
У своєму блозі персональний коучер Радислав Гандапас пише, що його вразив виступ Папи Франциска на TEDx. І під відео виступу Радислав розмістив саме цю цитату, що на картинці. Звичайно, я переглянув повністю виступ Папи Франциска на TEDx за посиланням Радислава, да ще і з українськими субтитрами.
У виступі Папа цитує мати Терезу: «Любити можна тільки власним коштом». А ще, міркуючи про владу, каже: «Що більше влади у ваших руках, то сильніше ваші дії впливають на людей і то смиренніше ви маєте діяти. Інакше влада знищіть вас, а ви знищите інших», приводячи у приклад вислів з Аргентини «Мати владу – це начебто пити джин на порожній шлунок».
«Вам паморочиться в голові, ви п’янієте, втрачаєте рівновагу, і врешті завдаєте шкоди собі і людям довкола, якщо не поєднуєте своєї влади зі смиренням і ніжністю», — каже Папа Франциск. Не знаю, що п'ють в Аргентині і Ватикані, шо точно всім шкодить, але мова не про це. У виступі Папи Франциска ні слова про дерева, що не їдять свої плоди.
Це не єдине відео Папи Франциска на TEDx, але знайти підтвердження, що автором фрази є саме він я знайти так і не зміг.
Які висновки з цього можна зробити?
Думаю, це нескладно. Це і є основи критичного мислення. Факти, особливо якщо ви їх готові перепостити необхідно перевіряти. Fact check - не просто поняття, а нормальна штука для журналістики і людей, які цінують своє слово.
Чи можу я бути абсолютно впевнений, що Папа Франциск такого ніколи не казав? Ні.
При цьому я не можу собі дозволити цитувати цю фразу з вказівкою на цього автора. Тому що фраза не пройшла мій власно проведений fact check.
Як побачите дуже гарний вислів з вказівкою автора, згадайте цю історію про яблуню, сенс життя якої в тому, щоб кормити Івана з Оленкою.