Каратин 2020 року. Березень, про який потім, хто доживе, напишуть багато публіцистики. Ну а у нас не вистачає масок. Або вони відсутні, або вони неймовірно дорогі. 17 березня, коли я пишу цей матеріал, епідемія поки що виглядає не дуже лячно, якщо не читати математичні викладки про експоненти.
Інфекціоністи пишуть, що захисні маски від вірусу не врятують. Олексій Давиденко на Цензорі пише, що мембранних масок в України немає, а ті що є — неефективні. Пишуть, що маски вірус не зупинять, а вони лише можуть обмежити попадання на людину слини з вірусом від носія цього самого вірусу. І краще, щоб маску надягав сам хворий, а не налякані здорові. Але реальність така, що саме здорові все більше вдягають маски для хоч незначного, але захисту від крапель чужої слини. Всі розуміють, що без потреби нема чого виходити з оселі. Мова про тих, хто від всієї родини, наприклад, ходить за продуктами. Мова про цих, скажемо так, "кур'єрів", або "сталкерів", якщо по Стругацьких.
Мабуть всі вже бачили, як зробити маску з паперового рушника, резинок і степлера. Але маска виходить невеличка і не дуже зручна.
Можна маску зробити з мокрих серветок, цей алгоритм також відомий і легко знаходиться в YouTube.
Я ж сьогодні знайшов ще один матеріал для виробництва маски… в будівельному магазині.
Є дві плівки, що продаються в рулонах в будівельних магазинах – паробар’єр і гідробар’єр.
Розумні будівельники кажуть, що
Паробар'єр — це плівка, щільне полотно, що не пропускає ні пар, ні повітря, ні воду. Таку плівку застосовують при утепленні дахів.
Гідробар'єр відрізняється спеціальним будовою поліетиленової плівки — в ній є мікроотвори, які необхідні для відводу пара. Матеріал не пропускає вологу зовні, захищаючи покрівлю від дощу і снігу, але забезпечує вільний вихід пари.
Такі плівки продаються, нагадаю, в будівельних магазинах. Вони різної щільності. Я для проби купив два різних матеріали, провів експерименти і виготовив пару масок.
Краплю води обидва матеріали не пропускали:
Це чудово! А ось якщо на них 70% спиртовим антисептиком дуже сильно бризкати, промокли.
Якщо чесно, то я не дуже зрозумів, це взагалі у мене — гідробар’єр чи паробар’єр. Але через те, що маски – дефіцит, а може бути треба найближчим часом, то вирізаємо маску. Розмір офіційної маски - 175×95 мм, але ми можемо ці розміри змінити, у нас же багато матеріалу і він не дорогий. 1 квадратний метр більш дорогої плівки коштує 14 гривень, менш щільної – 10 грн. За квадратний метр!
Наступним кроком закріплюємо шнурки. Я знайшов прищепки металеві і шнурки 70 см довжини. Як раз один шнурок іде на маску.
Я не інфекціоніст, я не можу порівнювати офіційні маски і мої, саморобні. Але якщо хтось поряд чихне, то, сподіваюсь, частини його слини ця саморобна маска затримає. Можливо, когось така саморобна штука як раз і виручить. До речі, дарую концепцію — "Що дарувати дівчатам у березні 2020 року!" :) Дурдом, звичайно, але як вже є :)
Ну і фото-фінал гуртка «Маски, шнурки, карантин»:
При наявності степлера маску можна зробити легшою і гарнішою. Мої розміри: маска 18.5 х 10 см, довжина шнурків - 25-26 см.
Скоби ставимо так, щоб не дряпати обличчя.
А якщо руки правильно ростуть, і є бажання, то можна з того самого матеріалу пошити дійсно гарні маски, ось:
В звичайній масці можна дихати через матеріал маски, при цьому маска більш-менш герметично прилягає до обличчя. Через вологу серветку можна також дихати, навіть коли вона складена учетверо. Через той матеріал, з яким я експерементував, дихати не вийде, тому маска з такого матеріалу - то певний бар'єр від попадання слини. А дихати можна лише завдяки нещильному приляганню до обличчя. Звичайно, це не маска з мембраною або респіратор класу FFP3. Ще раз хочу порадити прочитати статтю Олексія Давиденко. Хто не в курсі - це власник "Медтехніки". Цитата звідти: "...надягаючи маску люди виходять в громадські місця, магазини, зупинки, лікарні і вважають, що захищені, а насправді — ні. Захисні маски респіраторного типу допоможуть краще, але якщо ви утримайтеся від відвідування публічних місць і будете постійно дезінфікувати і захищати руки - це буде значно краще і ефективніше".
Якщо треба – Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.